Sevimli Dostlarınıza İyi Gelecek

Pet Mikroçip Nedir?

Pet Mikroçip, kalıcı bir elektronik tanımlama yöntemidir. Kendisi çok küçük olan mikroçip yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğündedir. Sevimli dostlarınızın boynunun arkasındaki omuz bıçaklarının arasına deri altına implante edilerek kullanılmaktadır. Her çipin, bir mikroçip tarayıcı ile algıladığı benzersiz bir numarası bulunur. Mikroçip numarası, hayvan ve sahibi hakkındaki ayrıntılarla birlikte bir mikroçip veri tabanına kaydedilir.

Evcil hayvan sahiplerinin iletişim bilgilerinin, evcil hayvanların mikroçip numarasına göre veri tabanına kaydedildiğinden emin olunması gerekmektedir. Sevimli dostunuzun kaybolduğu durumlarda; veterinerler, hayvan barınakları ve yerel belediyeler, evcil hayvanlarda bulunan bir mikroçip için tarama yapmağı olanağı bulur. Tarama ardından bulunan veriler sayesinde ve veri tabanı aracılığıyla evcil hayvan sahipleriyle iletişim kurabilir.

Pet Mikroçip Ne İşe Yarar?

Benzersiz bir kimlik numarası taşıyan, bir pirinç tanesinin büyüklüğü kadar olan bir aygıttır. Bir radyo frekansı tanımlaması olan transponderidir. Mikroçip, veteriner ya da barınaklar tarafından tarandığı zaman kimlik numaralarına erişim sağlanır. Pile ihtiyaç yoktur ve hareketli bir parça değildir. Evcil hayvanların deri altına enjekte edilmesi ardından günlük yaşamına devamı sağlanır.

Mikroçip evcil hayvanların, sahipleriyle tekrar buluşmasına aracı olabilen muhteşem bir uygulamadır.

Mikroçip uygulaması sayesinde sahipleri tarafından terkedilen evcil hayvanların da kolaylıkla tespit edilmesini ve bu sayede 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile evcil hayvan sahipleri hayvanlarını en yakın bakımevine bırakabilirler. Bu hayvanların sokağa terki halinde otuz bin Türk lirası idarî para cezası verilir. Yerel yönetimler tarafından kurulan hayvan bakımevleri, bu madde uyarınca teslim edilen hayvanları kabul etmek zorundadır.

Mikroçip sayesinde kaybolan sevimli dostlarınızı bulabilir, sokağa terk edilmiş evcil hayvanların sahiplerine ulaşılabilmektedir. Evcil hayvanların kayıt altına alınması için en güvenli uygulama mikroçip uygulamasıdır.

Mikroçip Kullanımında Doğru Veri Önem Taşır.

İletişim bilgilerinin veri tabanında güncel tutulaması son derece önemlidir. Bu sayede evden taşınma veya telefon numarası değiştirme durumlarında da yine evcil hayvanın kaybolması, sahipsiz kalması durumunda yine de sahibi ile iletişime geçilebilir. Bir evcil hayvan yenir yuvaya sahiplendirilirse ve bilgiler yeni sahibine geçmesi aynı derece önemlidir.

Güncel iletişim bilgileri sayesinde mikroçip ile hayvan sahibine kolaylıkla ulaşım sağlanır.